Haberler & Duyurular


Gerekli Siteler (Resmi Devlet Kurumları)


 

ESNAFA MÜJDE !  VERGİ AFFI ÇIKTI.

                               

2018 Vergi Affı Borç Yapılandırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Vergi affı 2018 ile ilgili borcu olan vatandaşlar birçok soruyu merak ediyor. 31 Temmuz 2018'e kadar devam edecek olan 2018 vergi affı neleri kapsıyor? Trafik sigorta vergisi, öğrenim kredisi vergi affı, sigorta prim borcu 2018 vergi affına dahil mi, hangi borçlar vergi affından faydalanabilecek?
 
2018 Vergi Affı Borç Yapılandırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Milyonları yakından ilgilendiren 2018 vergi affı Torba Yasa'da yer aldı. Öğrencilerden tutun da motorlu taşıt kullananlara kadar birçok kişi bu aftan faydalanacak. Vergi affından faydalanmak için ise bazı şartlar var. Peki hangi borçlar vergi affından yararlanır?

Hangi Borçlar Yapılandırılacak?

31 Mart 2018 tarihinden önce olan borçlarınız için vergi affından faydalanabilirsiniz. Öğrenci kredisi, sigorta prim borçları, her türlü vergi (KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi), askerlik para cezası, trafik cezası, idari cezalar ve su borcu vergi affı kapsamında. 31 Mart'tan önce bu borçlardan birine sahipseniz yapılandırma affından faydalanabilirsiniz.

 

Başvurular Nereden Yapılacak?

Eğer borcunuz vergi dairesine düştüyse yapılandırmanız için yine vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. SGK borçları için ise durum farklı. SGK'ya olan borçlar için elden veya posta yolu ile sigortalıların bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da merkezlere başvuruda bulunmanız gerekiyor. E devlet üzerinden de vergi borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Ödeme Nasıl Yapılacak?

Ödemeyi isterseniz peşin isterseniz de taksitle yapabilirsiniz. Taksitle yapılandırdığınız borçlar için size 6, 9, 12 ve 18 seçenekleri sunulacak. Bu seçeneklerden birini seçip 2 ayda bir ödeme yapmanız gerekiyor. Örneğin borcunuz 6 bin TL ise bunu istediğiniz taksit seçeneklerinden birine bölüp ödeme yapmanız gerekiyor. Ama burada unutmamanız gereken ödeme tarihini kaçırmamanız. Ödeme tarihini kaçırırsanız vergi affınız iptal olur.

Toplu Ödeme Yaparsam İndirim Alır Mıyım?

Toplu ödeme yaparsanız indirim alma şansınız mümkün. Ama yine ana paranızı ödemeniz gerekiyor. Diyelim ki öğrenim kredisi borcunuz toplam 9 bin 200 TL. Ana paranız 9 bin TL ise siz yine bu parayı ödüyorsunuz. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapmaya karar verdiyseniz Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarın yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Tutarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak.

Ödemeler Ne Zaman Başlayacak?

31 Temmuz'da biten başvuruların ödemeleri ne zaman başlayacak sorusu da akıllara geliyor. SGK'ya olan borçlar için ilk taksit 31 Ağustos'a kadar ödenecek. Maliye Bakanlığı'na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB'lara olan borçlar için ise ilk taksit ödeme süresi 1 Ekim'de sona erecek. Öte yandan vadesi 31 Aralık 2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçlar da bu aftan yararlanacak.

 
 

Gazeteler